SAAD Genel Başkanı Halil İbrahim Ece'den Gri ve Mellce Sigorta Açıklaması
SAAD Genel Başkanı Halil İbrahim Ece'den Gri ve Mellce Sigorta Açıklaması

Sigorta Aracıları ve Acenteler Derneği ve Tüm İş Dünyası Derneği Genel Başkanı, aynı zamanda Yeniden Refah Partisi STK ile İlişkilerden Sorumlu Başkan Yardımcısı Halil İbrahim Ece,  SEDDK tarafından yönetimine el konulan Gri Sigorta ve Mellce Sigorta’nın başta sigortalıları olmak üzere sigorta acenteleri, servisleri ve bu iki sigorta şirketinin iş ortakları olan birçok kurumun yaşadığı mağduriyetlerin giderilmesi adına yetkilileri göreve çağırdı.

SAAD Genel Başkanı Halil İbrahim Ece yaptığı yazılı açıklamasında;

28 Kasım 2023 tarihinde Salı günü Gri Sigorta ve Mellce Sigorta şirketlerine SEDDK tarafından yönetime el konulmuştur. Bahse konulu iki sigorta şirketine el konma sonrasında başta sigortalılar olmak üzere sigorta acenteleri, servisler ve bu iki sigorta şirketinin iş ortakları olan birçok kurum mağduriyet yaşamaktadır.

Özellikle sigortalılar araçlarının hasar görmesi sonucunda hasar dosyası açamamakta, ikame araç ve yol yardımı gibi kasko poliçelerinden doğan haklarıyla ilgili çok ciddi mağduriyetler yaşamaktadır. Bahse konu yine sigorta şirketince düzenlenen poliçelerde satış ve başka sebeplerden dolayı iptale konu poliçelerin iptali yapılamamaktadır. İptale konu poliçe prim iadeleri noktasında da iadeler yapılmamaktadır.

Sigorta acenteleri ekranları tamamıyla kapatılmış olmalarından dolayı ilgili sigorta şirketleriyle ilgili hiçbir işlem yapamamaktadırlar. Ayrıca sigorta acentelerinin poliçe kaynaklı yapmış olduğu komisyon alacağı ödemeleri ve sigorta şirketlerine vermiş olduğu teminatların durumu şuan için belirsizliğini korumaktadır.

Dolayısıyla iki sigorta şirketinden şuana kadar yüz yirmi bin civarında sigortalı olduğu ifade edilmektedir.  Yüzbin üzerinde sigortalı, yüzlerce acente, yüzlerce servis ve diğer ortak ilişkili firmalar net bilgi alamadığı için sürecin ve işleyişin nasıl olacağı noktasında belirsizlik hala devam etmektedir. Mevcut hasarların ve ileride oluşabilecek hasarların ödenip, ödenmeyeceği, komisyon ve teminatların iadesi, sigorta iptallerin iadesi gibi birçok alanı kapsayan sorunların çözümü noktasında kamuoyuna ve ilgili sektör aracılarına detaylı bir açıklama yapılmamaktadır. Bu nedenle bir an önce yetkililerden yüz binlerce insanı alakadar eden bir konuda hızlı aksiyon alınması ve gerekli talep edilen açıklamaların bir önce yapılması elzem olmuştur.