Tüm İş Dünyası Derneği Genel Başkanı Halil İbrahim Ece: ‘Yerli ve milli üretim desteklenmelidir’
Tüm İş Dünyası Derneği Genel Başkanı Halil İbrahim Ece: ‘Yerli ve milli üretim desteklenmelidir’

Tüm İş Dünyası Derneği ‘TÜMİD Genel Başkanı Halil İbrahim Ece, “iş dünyası faizlerin yüksek olması nedeniyle yatırımdan kaçıyor”

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) faiz kararını açıkladı. TCMB, şubat ayında beklentilere paralel faizi yüzde 45'te sabit tuttu.

Merkez Bankasının faiz kararına tepki gösteren Tüm İş Dünyası Derneği Genel Başkanı Halil İbrahim Ece, merkez bankasının faiz kararını eleştirerek, enflasyon ile mücadele ve döviz kurlarındaki artışların yüksek faizle durdurulamayacağını ifade etti.

TÜMİD Genel Başkanı Halil İbrahim Ece, Merkez Bankasının faiz kararını değerlendirerek açıklamalarda bulundu;

Ece açıklamasında; "Genel seçimlerden sonra Merkez Bankası ekonomik politikalardan u dönüşü yaparak faizleri arttırma kararı aldı. Yüzde 8.5 olan faizler yaklaşık 8 ay gibi sürede yüzde 45’e kadar dayandı. Dünde Merkez Bankası faiz kararını sabit tutarak yüzde 45 olarak açıkladı. Yaklaşık 8 ay gibi zaman diliminde ekonomide pekte bir şey değişmedi. Yaşanan ekonomik olumsuzluklar her geçen gün dar gelirli vatandaşların alım gücünü azaltıyor. İşverenlerde ve üreticilerde her geçen gün artan gider kalemleri de artarak devam ediyor. Hal böyle iken üretici ürünlere zam olarak yansıtıyor. Asgari ücrete ve diğer maaş zamları da enflasyon karşısında eriyip gidiyor. Böylece değişen pekte bir şey olmadığı gibi tüketicinin alım gücü azalıyor. Faiz ekonomisiyle enflasyonla mücadele edilmesi de imkansız hala geliyor."

"Yatırımcı ve işveren yüksek faizler nedeniyle yatırım yapmaktan kaçıyor. Şuan iş dünyası için güncel piyasalara bakıldığında, ciddi manada işverenimiz ve esnafımız zor zamanlardan geçiyor."

"Faiz ekonomisinden, üretim istihdam ekonomisine dönüş yapılmalıdır. Özellikle yerli ve milli üretim üzerinde ciddi durulması gerekmektedir. İthalata bağlı bir sistem, gerek enflasyonla mücadele de etkili olmayacağı gibi gerek ise de dövize bağımlılıktan kurtarmayacaktır. Türk lirasının değer kazanması yer ve milli üretimden geçmektedir. Özellikle yerli ve milli üretimde ham madde olarak yerli ham madde üretilmesi ve kullanılması elzemdir. Hükümet yerli ve milli üretimi destekleyecek her türlü teşvikler noktasında ciddi adımlar atması gerekmektedir."

"Ancak bu şekilde faiz illetinden kurtulabiliriz ve enflasyonla mücadele edebiliriz." İfadelerini Kullandı