TÜMİD Genel Başkanı Halil İbrahim Ece: Kasko ve Trafik Sigorta Dolandırıcılığına Karşı Araç Sahiplerini Uyardı !
TÜMİD Genel Başkanı Halil İbrahim Ece: Kasko ve Trafik Sigorta Dolandırıcılığına Karşı Araç Sahiplerini Uyardı !

Trafik sigortası ve KASKO'da yüksek fiyatlar nedeniyle dolandırıcılarında iştahını kabartıyor. Her geçen gün yeni dolandırıcılık yöntemleriyle araç sahipleri şikayetlerini sürdürürken, dolandırıcıların yeni yöntemleri ortaya çıktı.

Tüm İş Dünyası Derneği 'TÜMİD Genel Başkanı Halil İbrahim Ece, geçtiğimiz seneden bu yana trafik ve kasko sigortalarındaki artış sebebiyle araç sahipleri fiyat arayışları içine girdiklerini ve poliçedeki yüksek primler nedeniyle dolandırıcıların da iştahını kabarttığını belirtti.

'Düşük fiyatlı trafik poliçesi' beyanına kanmayın.

Dolandırıcılar, kurdukları sahte çağrı merkezleri ve internet siteleri üzerinden araç sahiplerini arayarak, düşük fiyata sigorta yapacaklarını söylüyor. Bazı araç sahipleri bu planlamayı gerçek sanarak kart bilgilerini paylaşıyor ve daha sonra dolandırıcılar sigorta yapmadan kart dolandırıcılığıyla vurgun yapıyor. Trafik sigortasının ortalama bedeli 8 bin TL ise dolandırıcılar genelde bunun yarısını talep ediyor. Her markadan 8 bin TL ortalama fiyat alan araç sahibi 4 bin TL'lik teklifi duyunca bilgilerini paylaşıyor. 

Türkiye Sigorta Birliği, trafik sigortasıyla ilgili dolandırılma şikayetlerin son dönemde giderek arttığını belirtirken burada dikkat çekici bir detayı paylaşmak istiyorum. Bazı dolandırıcılar da acentelerin isimlerini kullanıyor.

Örneğin; 'X Sigorta'dan fiyat teklifi almıştınız. "Ben X Sigorta'dan K.Y, yüzde elli indirim kampanyamız var 8 bin TL olan fiyatınız bugün öderseniz 4 bin TL" diyerek araç sahiplerini dolandırıyorlar.

Sahte internet sitelerine karşı dikkatli olunuz.

Ayrıca sahte internet sitesi açan sigorta dolandırıcıları, ağlarına düşürdükleri vatandaşlara gerçek sigorta şirketleri üzerinden sigorta düzenleyip, 1-2 hafta sonra ise ‘şüpheli işlem’ diyerek iptal ediliyor.

TÜMİD Genel Başkanı Halil İbrahim Ece; araç sahiplerine bazı tavsiyelerde bulunarak şöyle devam etti.

Mutlaka sigorta ihtiyaçlarınızı tanıdığınız bildiğiniz sigorta acentesinden satın alınması gerekmektedir. Tanımadığınız ve bilmediğiniz internet sitelerinden ya da sizleri çağrı merkezi v.s gibi tanımadığınız ve bilmediğiniz telefon numaralarından arandığınızda itibar etmeyiniz. Özellikle promosyon ve indirim vaatleri dolandırıcıların en çok kullandığı yöntemlerden bir tanesidir. Araç sahiplerinin özellikle internet sitesi ya da tanımadığınız çağrı merkezlerinden kasko ve trafik sigortası satın alırken dikkatli olmalarını tavsiye ediyorum. İfadelerini kullandı.