TÜMİD Genel Başkanı Halil İbrahim Ece: SEDDK’nın Trafik Sigortası için açıkladığı yeni yol haritası umut verici
TÜMİD Genel Başkanı Halil İbrahim Ece: SEDDK’nın Trafik Sigortası için açıkladığı yeni yol haritası umut verici

25 milyon araç sahibini ilgilendiren Trafik Sigortası ile ilgili SEDDK’nın belirlediği yeni yol haritasıyla ilgili açıklamada bulundu.

TÜMİD Genel Başkanı Halil İbrahim Ece, yaptığı değerlendirmede "geçte olsa yeni yol haritası umut verici" olduğunu ifade etti.

Trafiğe kayıtlı tüm araçlar için zorunlu bir poliçe türü olan trafik sigortasında yapısal sorunların çözümü için Sigortacılık ve Özel Emeklilik Düzenleme ve Denetleme Kurumu (SEDDK) Başkanı Mehmet Akif Eroğlu, ilgili paydaşlarla birlikte hazırladığı iş planını kamuoyu ile paylaştı.

TÜMİD Genel Başkanı Halil İbrahim Ece yaptığı açıklamada;

Yeni yol haritasında trafik sigortası sicil belgesi getiriliyor.

SEDDK, bugün 25 milyon araç sahibini ilgilendiren trafik sigortalarıyla ilgili yeni yol haritasını belirledi. Yeni sistem ile Trafik Sigortası Sicil Belgesi getiriliyor. 2025'ten sonra bu belgeyi ticari araç sürücüleri istendiğinde kullanacak. Belirlenen ağır kusurla trafik kazalarına karışan sürücüler bilgi merkezinde toplanarak iyi sürücü, kötü sürücü ayırt edilmiş olacak. Bu sistem ile trafik canavarlarının çalışması zorlaşırken ağır kusurlu olarak kaza yapan sürücülerin rehabilite edilmesi sağlanacak. Filoların maliyetinin ve sürücülerin kazalarının azaltılması oto sigorta ürünlerinin ucuzlaması hedefleniyor. Trafikte seyir eden sürücülerimizin artık daha dikkatli ve trafik kurallarına uyarak araç kullanmaları artık trafik sigorta primlerinde daha etkin rol oynayacak. Böylece kazaya karışmayan sürücülerimize daha düşük primle trafik sigortası satın alabilecek.

Direk tanzim yöntemi geliyor.

Araç sahipleri zarar tanzimlerinde kendi trafik sigortası ile muhatap olacak. Daha önce trafik kazalarında kusurlu olmayan sürücü, kusurlu olan araç sahibinin trafik sigortasına müracaat etmek suretiyle zararını tanzim ediyordu. SEDDK’nın yeni yol haritasına göre araç sahipleri direk kendi sigorta şirketiyle zararını karşılama yöntemine başvuracak. Araç sahipleri trafik sigortası satın alırken, orijinal parça veya eş değer parça gibi taleplerini isteğe bağlı olarak sigortacısından satın alabilecek. Bu yöntemle araç sahipleri hızlı ve daha iyi hizmet alması bekleniyor.

Satış sonrasında 15 günlük süre kaldırılıyor.

Trafik sigortalarında satış sonrasında tanınan 15 günlük süre de yeni dönemde kaldırılacak. Noterde satış esnasında yeni araç sahibi trafik sigortasını kestirmek suretiyle noterden araç satış işlemini ve ruhsat işlemini gerçekleştirecek. Böylece satış sonrasında alıcıya verilen 15 günlük süre de kaldırılmış olacak.

0 ile 8 arasında kademe getiriliyor.

Yeni yol haritasında trafik sigorta indirimlerinde 0 kademe ile 8 kademe getirilecek. Buna göre 0 kademe çok riskli sürücüler ile 8 kademe çok iyi sürücüler olacak. Sıfırıncı basamakta bulunan sürücülere yüzde 200 zamlı tarife, 8’inci basamakta olan sürücülere ise Yüzde 50 indirim uygulanması planlanıyor. Bu uygulama ile iyi sürücüler daha uygun fiyatlarda trafik sigortası satın alması bekleniyor.

Meslektaşlarımız hala birçok sorunla ilgili çözüm beklemekte.

Yeni yol haritası sigorta acenteleri ve araç sahipleri için umut verici bir gelişme...Ancak tabi ki sektörümüzde ve özellikle sigorta acentelerimizin çözülmesi gereken birçok sorunumuz hala beklemekte. Haksız yere sigorta şirketlerince yapılan acentelik fesihleri, haksız rekabet, internet üzerinden promosyon vaadiyle yapılan satışlar, yetkisiz sigorta satışları, bankaların ve finans kuruluşlarının, sigortalılara kredi kullandırma esnasında sigorta poliçesi üzerinde kurmuş olduğu haksız baskılar, brokerlerin sigorta acentesi gibi faaliyet göstermeleri, trafik sigortaları tanziminde yaşadığımız aksaklık ve sorunlar henüz devam etmektedir. Meslektaşlarımızın boğulmuş olduğu sorunlarının giderilmesi noktasında yetkililerimizden ivedi çözüm beklemekteyiz. İfadelerini kullandı.